loading...
مهندسی مکانیک
حسین بازدید : 722 1393/07/20 نظرات (1)

 در این پایگاه اطلاعاتی قصد داریم در مورد تخصصی که انتظار میرود یک مهندس به خصوص مهندس مکانیک داشته باشد و جایگاهش در جامعه صحبت کنیم .

نیت اصلی من از این وب سایت تاکید بر مسائل تکراری که در همه سایت ها فقط کپی پیست میشود نیست .

بلکه به اشتراک گذاشتن تفکرات نویسنده سایت و همچنین مقالات و پروژه های مفید علم مکانیک !

بالا بردن کیفیت طرح ها , همکاری , شنیدن دیدگاه های بازدیدکنندگان و پیشگامان این علم

( مکانیک ) است.

اماده همکاری در ارائه سایتی پویا تر و همچنین طرح ها , پروژه های پژوهشی , فنی مهندسی و اختراعات هستیم.

 

با تشکر مدیریت سایت تخصصی مکانیک

حسین پاک مهر

حسین بازدید : 381 1395/03/30 نظرات (1)

موتور هایی که در خود کارخانه سازنده موتور , تجهیزات گاز سوز روی آن نصب شده باشد . خواه به صورت اختصاصا گاز سوز و خواه به صورت دو سوخته یا دوگانه سوز , موتورهای OME نامیده میشدند. تفاوت های بسیار زیادی بین موتور های OME و موتورهای تبدیل شده CNG وجود دارد که دو مورد زیر , از مهمترین آنها می باشند.

1-   مخزن گاز در این نوع خودرو ها به طور مناسب جاسازی شده است و مشکلاتی که در موتور های تبدیل یافته به وجود می آید . در این موتور ها وجود ندارند. بعلاوه با حذف یا کوچک کردن مخزن بنزین ( بسته به این که موتور اختصاصا گاز سوز یا دوسوخته باشد ) جانمایی این مخزن ها در خودرو بهتر می شود.

2-   تفاوت دوم در نسبت تراکم این موتور ها میباشد چون در موتور های OME اختصاصا گاز , سازنده می تواند موتور را بر مبنای نسبت تراکم بهینه کند , راندمان این موتور ها نسبت به موتور های تبدیل یافته بسیار بهبود می یابد.

تغییر ساختار وسایل نقلیه دیزل و بنزنی به گاز سوز را تبدیل میگوییم . هر چند تبدیل وسایل نقلیه به NGV  پر هزینه می باشد , ولی به سه دلیل این تبدیل صورت میگیرد که عبارتند از:

 

 

 

حسین بازدید : 579 1394/10/29 نظرات (0)

قسمت اول

این اصول برای تمام علوم اعم از انسانی ، فنی مهندسی ، پزشکی ، هنر قابل استفاده است.

 مقدمه

مقاله علمي معمولاً در نتيجه پژوهش منطقي، ژرف و متمركز نظري، عملي يا مختلط، به كوشش يك يا چند نفر در يك موضوع تازه و با رويكردي جديد با جهت دستيابي به نتايجي تازه، تهيه و منتشر مي‏گردد. (اعتماد و همكاران، 1381، ص2) چنين مقاله‏اي در واقع گزارشي است كه محقق از يافته‏هاي علمي و نتايج اقدامات پژوهشي خود براي استفاده ساير پژوهشگران، متخصصان و علاقه‏مندان به دست مي‏دهد.

تهيه گزارش از نتايج مطالعات و پژوهش‏هاي انجام شده، يكي از مهم‏ترين مراحل پژوهشگري به شمار مي‏رود؛ زيرا اگر پژوهشگر نتواند دستاوردهاي علمي خود را در اختيار ساير محققان قرار دهد، پژوهش او هر اندازه هم كه مهم باشد، به پيشرفت علم كمكي نخواهد كرد؛ چون رشد و گسترش هر عملي از طريق ارائه و به هم پيوستن دانشِ فراهم آمده از سوي فردفرد انديشمندان آن علم تحقق مي‏يابد.

همان طور كه پژوهشگر پيش از اقدام به پژوهش، نيازمند توجه و بررسي يافته‏هاي علمي پژوهشگران قبل از خود است تا بتواند يافته‏هاي علمي خود را گسترش بخشد، ديگران نيز بايد بتوانند به يافته‏هاي پژوهشي او دسترسي پيدا كنند و با استفاده از آنها فعاليت‏هاي علمي خود را سازمان داده، در ترميم و تكميل آن بكوشند.

از امتيازهاي مهم يك مقاله مي‏توان به مختصر ومفيد بودن، بِروز بودن و جامع بودن آن اشاره كرد؛ زيرا محقق مي‏تواند حاصل چندين ساله پژوهش خود در يك رساله، پايان‏نامه، پژوهش، يا حتي يك كتاب را به اختصار در يك مقاله علمي بيان كند تا پژوهشگران ديگر بتوانند با مطالعه آن مقاله از كليات آن آگاهي يابند و در صورت نياز بيشتر، به اصل آن تحقيقات مراجعه كنند

 

 

 

حسین بازدید : 3325 1394/07/11 نظرات (0)

 

نسخه پروو فول آنلاک نرم افزار مهندسی پرطرفدار eDrawings Pro

بصورت کاملا رایگان

 

این برنامه پتچ شده و نیازی به لاکی پچر و گوگل پلی مود ندارد

 

اگر طراح یا مهندس مکانیک هستید این برنامه برای شماست. eDrawings v2.2.0 [build 11] Patched نرم افزاری کاملا تخصصی است که توسط کمپانی SolidWorks برای اندروید طراحی و عرضه است. شما به وسیله این اپلیکیشن کاربردی میتوانید فایل های eDrawing سالیدورکس را در دستگاه های اندروید خود مشاهده کنید. شما به وسیله eDrawings Pro میتوانید طرح های دوبعدی و هچنین سه بعدی در محیطی مجازی تولید کرده و آنها را با سایر مهندسین ار سراسر جهان به اشتراک بگذارید. eDrawings یک برنامه ارتباطی برای شماست که میخواهید طرح های خود را بوسیله ایمیل برای آنهایی که امکان نصب نسخه سالیدورکس را ندارند ارسال کنید.

آخرین نسخه پولی این برنامه بصورت کاملا رایگان به مهندسین گرامی مکانیک تقدیم میکند.


برای دانلود به ادامه مطلب مراجعه کنید

 

 

 

حسین بازدید : 809 1394/05/01 نظرات (0)

سایت تخصصی مکانیک با همکاری نخبگان دانشگاه های معتبر کشور آماده است انجام پروژه ,پایان نامه ,مقالات دانشجویی شما را در رشته های مکانیک / الکترونیک / مکاترونیک به عهده بگیرد.

 

برای آگاهی از نحوه سفارش پروژه ، تعرفه پروژه ، مدت زمان انجام پروژه و اطلاعات بیشتر با ما

تماس بگیرید:

 

 

انجام پروژه های عملی / علمی

پروژه های نرم افزار های مهندسی

پایان نامه و مقالات

همکاری و مشاوره در طرح و ایده

اموزش نرم افزار های مهندسی

 

 

حسین پاک مهر : 09187388368

hoseyn_pakmehr@yahoo.com

 

حسین بازدید : 2184 1394/04/16 نظرات (0)

یونیت فن سیستم خنک کننده موتور
یونت فن پژو اختلافی با هم ندارند بجزء سیستم خنک کننده 206
در مورد سسیتم خنک کننده پژو 405 و یا سمند می توان گفت که
کنترول یونت سیستم خنک کننده موتور که ولتاژ مثبت باطری را که بعد از سویچ اصلی واز طریق فیوز F2 از پایه 15 دریافت می کند و یک ولتاژ مثبت دیگری از طریق جعبه تقسیم (جعبه کالسکه ای) به جعبه فیوز و از طریق فیوز F8 , و F25 از پایه 4 دریافت می کند .
از طرفی دیگر از طریق پایه 6 خود به لامپ چراغ استپ پشت امپر وصل می باشد تا در موقعه خطر پایه 6 خود را منفی کرده و جراغ استپ پشت امپر روشن می شود.
و همچنین در موقعه ای که امپر اب بیش از حد بالا برود پایه 11 خود را منفی کرده و سیستم کولر را از کار می کندازد تا بار کمتری روی موتور خودرو باشد.
در حالت دور کند چون فنها به صورت سری به هم وصل می باشندبه همین خاطر هر کدام از فنها برق 6 ولتی در یافت می کنند. و یونت در دور کند پایه 1 خود را منفی مکند و از طرفی رله وسطی روی سینی فن هیچ عملکردی نداردو فقط رله های سمت راننده و شاگرد تحریک می شوند
در دور تند یونت فن همچنان که پایه 1 خود را منفی دارد پایه 10 خود را نیز منفی میگند که در این صورت رله وسطی روی سینی فن نیز وارد عمل شده و در این موقعه هر کدام از فنها برق 12 ولتی دارند و به صورت موازی هستند
پایه های 7 و 14 یونت فن از سنسور قهوه ای یا همان فشنگی اب که پشت سر سیلند موتور می باشد دستور می گیرد
تذکر: در این سیستم با خاموش شدن خودرو باید فنها کار نکنند
سیستم خنک کننده طبق اطلاعیه فنی ایران خودرو
دور کند بین 94 و 97 راه می افتد
دور تند بین 102 و 118 می باشد
در 115 سیستم کولر از کار می افتد
در 118 چراغ استپ روشن می شود
در ضمن یونت سیستم خنک کننده موتور پشت چراغ سمت راننده می باشد

حسین بازدید : 679 1393/10/04 نظرات (1)

 با عرض سلام و خسته نباشید خدمت دوستان عزیز و علاقه مند به نوآوری و پیشرفت قصد دارم یک تیم تشکیل بدم و در زمینه رباتیک یا بهتره بگم مکاترونیک که در قالب یک تیم در مسابقات شرکت کنیم و همچنین پروژه های تیم را ارائه کنیم :

در همین زمینه از تمامی مهندسین و دانشجویان علاقه مند رشته های  الکترونیک / مکانیک / رباتیک / مکاترونیک / کامپیوتر اشنا به برنامه نویسی که در این زمینه دارای تجربه کافی هستن و روحیه کار گروهی را دارند دعوت به همکاری میکنم

با تشکر

حسین بازدید : 700 1393/09/16 نظرات (0)

این مطلب که راجع به ثبت شرکت های تجاری است؛ ‌ابتدا به معرفی مختصری از شرکت‌های تجاری هشت‌ گانه (سهامی عام‌، سهامی خاص، با مسئولیت محدود، تضامنی، مختلط غیرسهامی، مختلط سهامی، نسبی و تعاونی) پرداخته، سپس مدارک مورد نیاز جهت ثبت هر شرکت را نام برده و بعد از آن رویه‌ی عملی مراحل ثبت شرکت را به طورکلی توضیح خواهیم داد.

 

 

حسین بازدید : 1541 1393/09/06 نظرات (0)

کاربراتور مهمترين قطعه در سيستم هاي سوخت رساني کاربراتوري است . وظيفه ي اصلي کاربراتور تهيه مخلوط مناسبي از هوا و سوخت براي شرايط مختلف کار موتور مي باشد . يک کاربراتور بايستي خواسته هاي زير را برآورده سازد :
1 . تهيه مخلوط صحيح هوا و سوخت براي شرايط مختلف کار موتور در زماني بسيارکوتاه
2 . مصرف کم سوخت در وضعيت کار عادي موتور
3 . امکان تامين حداکثر قدرت در حالت بار کامل
4 . روشن شدن موتور در هر درجه حرارت و کارکرد منظم آن در حالت دور آرام

 

 

حسین بازدید : 2926 1393/08/23 نظرات (1)

در این مطلب قصد داریم شما را با سوالاتی که در ازمون های کتبی سالید ورک طرح میشود اشنا کنیم :

 

1.Part(  یعنی ...؟

1.    محیطی که در آن مدل سازی قطعات انجام می شود.

2.    محیطی که در آن مجموعه های مونتاژی ساخته می شود.

3.    تهیه نقشه های دو بعدی.

4.    تهیه نماهای استاندارد یا برش خورده.

 

 

حسین بازدید : 721 1393/08/21 نظرات (0)

 سالید ورکز یک نرم‌ افزار سه بعدی طراحی مکانیکی است که که بر روی مایکروسافت ویندوز اجرا می‌شود و توسط شرکت سالید ورکز (که اکنون زیر مجموعه‌ای از شرکت دسالت سیستمز فرانسه‌ است) توسعه یافته. این نرم‌ افزار اکنون یکی از محبوب ترین نرم‌افزارها در زمینه طراحی 3 بعدی مکانیکی است

يکي از اين نرم افزار هاي مطرح که تقريبا به تمامي نيازهاي يک مهندس طراح جامه عمل پوشانده ,SolidWorks ساخت شرکتي به همين نام است که البته چند سالي است که زير مجموعه Dassault System,سازنه CATIAقرار گرفته است. مي توان به جرئت ادعا کرد که قويترين نرم افزار مهندسي در دو زمينه RealTime و GUI است. در زمينه اتوماسيون طراحي تقريبا هم رده CATIA قرار دارد ,در دنياي نقشه کشي براي مهندسان مکانيک از MDTCATIA کاملا برتر است و Helpآن نيز تقريبا به گستردگي  و کارايي Help MATLABمي باشد و به راحتي به نرم افزار هاي ديگري مثل ANSYS, Visual NASTRAN, CATIA , EXCELو ... ارتباط برقرار مي کند.در اينجا براي بررسي جزئي تر و آشنايي بيشتر با اين نرم افزار به بررسي چند موضوع انتخابي مي پردازيم:

 

 

حسین بازدید : 816 1393/08/07 نظرات (1)

 کار تسمه تایمینگ چیست ؟ این تسمه که در قسمت داخلی، دارای دندانه های عرضی ( عاجدار) است، توسط پولی دندانه دار سر، میل لنگ به حرکت در آمده و عامل گردش پولی دندانه دار میل بادامک در قسمت سر سیلندر موتور میباشد. گردش میل بادامک نیز به نوبه خود باعث بالا و پایین رفتن سوپاپها در جایگاهشان در زمان معینی که نیاز است به محفظه احتراق موتور ،سوخت و هوا وارد شود و یا دود خارج گردد ، میشود. این زمان معین و مشخص را TIME میگویند . در خودروهای قدیمی از چرخ دنده و یا زنجیری شبیه به زنجیر دوچرخه ولی بصورت چند قلو برای گرداندن میل بادامک که کار آن باز و بسته نمودن سوپاپها میباشد، استفاده میشد. چرخ دنده و زنجیر باعث ازدیاد صدا و وزن در موتور خودرو میگردید. خودروهای جدید، برای افزایش قدرت و کاهش مصرف سوخت ،دارای موتور های با تراکم بالا میباشند و معمولا تاج پیستون ( سر پیستون) صاف است .

 

 

حسین بازدید : 1309 1393/08/03 نظرات (0)

 در صنعت پيچيده قرن اخير کسب اطمينان نسبت به عملکرد صحيح سيستمها اهميت ويژه‌ای دارد. صنعت الكترونيك نيز يكی از مواردی است كه مورد توجه واقع شده است. دستگاههای عيب ياب كمك می‌كنند تا عيوب پديد آمده در دستگاه الكترونيكی مشخص شود. اين دستگاهها شامل انواع ولتمتر، اسيلوسكوپ و دستگاههای ويژه می‌باشند. افرادی كه در زمينه الكترونيك كار فنی يا مهندسی انجام داده باشند حتما با اين ابزارها آشنايی كامل دارند.

به دنبال لزوم بكارگيری مدارات الكترونيك در خودروها و كاربردی شدن آن در صنعت خودروسازي، مدارات گوناگونی مخصوص خودرو طراحی و بكارگرفته شد كه مدار كنترل آلودگی يكی از اين نوع مدارات است. متاسفانه در صنعت خودروسازی كشور ما اولين مدار الكترونيكی پيچيده‌اي كه مورد استفاده قرار گرفت مدار كنترل آلودگی موتور يا همان كامپيوتر موتور بود. درحاليكه مدارات بي شماری از قبيل كروز كنترل، كنترل سيستم تعليق (خودروی زانتيا) ، كنترل ايربگ، سيستم ضد سرقت و غيره سالهای سال در خودروها كاربرد داشته‌اند. عيب يابی اين سيستم ها به دليل پيچيدگيهايی كه دارند مستلزم استفاده از ابزارهای خاصی هستند كه به دياگ معروفند.

 

 

حسین بازدید : 643 1393/08/03 نظرات (0)

 

طرز كار آمپرمتر
آمپرمتر مقدار شدت جرياني را كه از آن مي‌گذرد، بوسيله يك عقربه كه در روي صفحه درجه بندي شده حركت مي‌كند، نشان مي‌دهد. ميزان انحراف عقربه آمپرمتر با تعداد الكترونهايي كه از اين دستگاه مي‌گذرند، نسبت مستقيم دارد. يعني نشان مي‌دهد كه چه مقدار بار الكتريكي در ثانيه از آن عبور مي‌كند.

طرز استفاده از آمپرمتر
آمپرمتر از خيلي جهات شبيه كنتور آب است كه ميزان آب مصرف شده منازل را اندازه مي‌گيرد. هر دو دستگاه (آمپرمتر و كنتور آب) بايد طوري در مدار قرار گيرند كه جريانهاي الكتريسيته و آب از آنها بگذرد، تا بتوان شدت جريان را اندازه گرفت. تمام آبي كه از لوله اصلي وارد خانه مي‌شود، بايد از كنتور آب عبور كند. آمپرمتر نيز بايد طوري قرار گيرد كه تمام جريان الكتريسته از ان بگذرد، تا بتوان تمام شدت جريان الكتريكي را بوسيله آن اندازه گرفت. اين نوع اتصال را اتصال متوالي يا سري مي‌گويند. يعني اجزا تشكيل دهنده مدار در يك خط مستقيم (يك مسير هدايت كننده) به يكديگر اتصال دارند.

 

 

حسین بازدید : 768 1393/07/24 نظرات (0)

در طی دو  دهه  گذشته  پیچیدگی  سیستمهای  سیمکشی  مدرن به طور پیوسته افزایش یافته است و در سالهای  اخیر  این  افزایش  به شدت  چشمگیر شده  است اکنون کار به جایی رسیده است که  اندازه  و وزن دسته  سیم  به مشکل  مهمی  تبدیل  شده است  تعداد سیمهای لازم در مورد اتومبیلهای رده بالا حدود 1200 رشته می رسد دسته سیم لازم برای کنترل همه کارکردهایی که به در سمت راننده مربوط می شود ممکن است تا 50 رشته  سیم داشته باشد و سیستمهای واقع در ناحیه  داشبورد  ممکن  است به  تنهایی بیش از  100 رشته سیم  و اتصال داشته باشند بنابراین  اشکار  است  که گذشته از مشکل  بدیهی اندازه و وزن دسته سیم با  افزایش اتصالها و سیمها  احتمال  بروز عیب  هم  بیشتر می شود  تخمین  زده می شود  که هر 10 سال  پیچیدگی سیم کشی اتومبیل دو برابر می شود

 

حسین بازدید : 834 1393/07/23 نظرات (1)

مقدمه
لنت ترمز یکی از قطعات مصرفی در اتومبیل  با درجه ایمنی Grade A یا فوق ایمنی است که این درجه ایمنی نشان از اهمیت فوق­العاده این قطعه به ظاهر ساده دارد. در ترمز­گیری­های شدید و در مواقع حساس که بحث ایمنی جان سرنشینان خودرو و خسارات مالی سنگین مطرح است، اهمیت لنت ترمز بیشتر مشخص می­شود. اما یکی از مواردی که رانندگان اتومبیل گاه­و­بیگاه با آن سروکار دارند، صدای ناشی از لنت براثر ترمز کردن است. این صدا گاه در مواقع خاصِ حرکتی و گاه به دلیل استفاده از نوعی ماده به­خصوص در لنت و یا اجزای سیستم ترمزی، تولید و باعث مراجعه مکرر دارندگان خودرو به نمایندگی شرکت­های خودروساز یا سایر تعمیرگاه­ها می­شود زیرا سبب ایجاد احساس عدم اعتماد راننده به سیستم ترمز می­گردد و این تصور را به­وجود می­آورد که عملکرد آن اشکال دارد.

 


حسین بازدید : 532 1393/07/23 نظرات (0)

 هيدروليك مطالعه سيالات و كاربرد آن براي انتقال نيرو و حركت است. كلمههيدورليك از لغت يوناني هيدرو به معني آب گرفته شده است.
سيستم‌هاي آب رسانيخانگي يك كاربرد متداول از هيدروليك مي باشد و اصول حاكم بر رفتار آب در مورد تمامسيالات صادق است. درگير بكس‌هاي اتوماتيك مدرن يك سيستم هيدروليك براي كنترل عملكردآنها به كار رفته است.
در حالي كه تمام سيستم‌هاي هيدروليكي از مايعات استفادهمي‌كنند مايعي كه درگير بكس‌هاي اتوماتيك به كار مي رود عموماً روغن گيربكس ناميدهمي شود.


اصول هيدروليك
سيستم‌هاي هيدروليك نيروو حركت را از طريق كاربرد فشار انتقال مي دهند نيرو، فشار و يا كشش اعمال شده بر يكشيئي است. نيرو معمولاً بر حسب پاوند و يا نيوتن اندازه‌گيري مي شود. فشار نيروياعمال شده بر سطح معين است. فشار معمولاً بر حسب واحد نيرو تقسيم بر واحد سطحاندازه گيري مي شود و واحدهاي آن پاوند بر اينچ مربع (Psi) يا كيلوپاسكال (kpa ) اندازه گيري مي شود. 6.89 pa= 1psi))مي باشد

 

 

حسین بازدید : 527 1393/07/22 نظرات (0)

 هیدروژن فراوان ترین عنصر طبیعت محسوب می شود بنابراین دانشمندان در تلاش اند تا راهی بیابند که بتوان از هیدروژن به عنوان سوخت در خودروها استفاده کرد. آزمایشات انجام گرفته در ایستگاه فضایی بین المللی می تواند حرکت به سوی اقتصاد مبتنی بر هیدروژن را تسریع کند.

 تصور کنید برای سوخت گیری خودروتان به سمت جایگاه سوخت رسانی حرکت می کنید، دهانه لوله سوخت رسانی را وارد مخزن سوخت خودرو می کنید، اما سوختی که مصرف می کنید، از نوع سوخت های متداول نیست بلکه هیدروژن است. هیدروژن گازی بی رنگ و بی بو است که از سوختن آن فقط بخار آب حاصل می شود که سریع و بدون هیچ خطری توسط محیط اطراف جذب می شود. یک کیلوگرم از هیدروژن تقریباً سه برابر همین میزان بنزین انرژی آزاد می کند.

 

 

حسین بازدید : 1447 1393/07/21 نظرات (0)

 با توجه به این که مقاله در مورد ای سی یو در کشور به ندرت یافت میشه  و 99% درصدشون پولیه و چیز مهمی هم توش نیست و بیشتر حاشیه رفتن یعد از گشتن های فراوان ونستم به مقاله زبان اصلی از یکی از سایتای معتبر پیدا کنم امیدوارم به دردتون بخوره .

Computer Diagnostic Trouble Codes (DTC's)

 


درباره ecu ,
حسین بازدید : 837 1393/07/20 نظرات (0)

 يكي از روشهاي مناسب جهت سالم سازي محيط زيست در جهان ، كاهش گازهاي آلاينده متصاعد شده از موتورها مي‌باشد كه در نسل جديد خودروها توسط جايگزين كردن سيستم سوخت‌ رساني انژكتوري الكترونيكي بجاي سيستم كاربراتوري ، گام مهمي در اين جهت برداشته شده است .

 

حسین بازدید : 166761 1393/07/19 نظرات (67)

 ایرادها و عوامل تاثیر گذار در روشن نشدن خودرو و یا بد کارکردن خودرو ایراداتی که در سنسور ها به وچود میاید بدون اینکه به دستگاه دیاگ وصل کنید خودتان با توجه به شکل ظاهری سنسور ها مشکل را بیابید به اختصار امده اگر شما تمرکز داشته باشید حتما متوجه ایراد خودروی خود خواهید شد ایرادهای ذکر شده در پایین بیشترین عوامل مراجعه به تنظیم موتور را به خود اختصاص میدهد  این مطالب دائما به روز خواهد شد وبا تجربیات جدید کاملتر خواهد شد

 

 

حسین بازدید : 1023 1393/07/19 نظرات (0)

 مقدمه
سیستمهای برقی تنظیم صندلی ،آینه و نورگیر را در یک فصل گنجانده ایم زیرا شبیه یکدیگر کار می کنند . شیشه بالابر و قفل مرکزی برقی نیز شبیه هم کار می کنند.
اساسا همه این سیستمها با استفاده از یک یا چند موتور یا آهنربای دائمی همراه با یک مدار معکوس کننده جهت جریان کار می کنند در شکل 1 یک مدار متداول برای معکوس کردن جریان در موتور نشان داده شده است . وقتی کلید زده می شود یکی از رله ها به کار می افتد و قطبیت جریان رسیده به یک طرف موتور را تغییر می دهد . اگر کلید را به طرف دیگر بزنیم ، قطبیت طرف دیگر موتور تغییر می کند . وقتی موتور کار نمی کند پتانسیل دو طرف آن برابر است ،بنابراین وقتی موتور متوقف می شود ،این کار را به صورت آنی انجام می دهد .اصلاحات دیگری هم به عمل می آید تا این سیستمها بهتر کار کنند . کلید های حدی ،حافظه های وضعیت و محدود کنند نیرو از همه متداولترند . در بخش های بعدی به شرح این اصطلاحات می پردازیم.

 

 

حسین بازدید : 487 1393/07/18 نظرات (0)

 هدف

در حقیقت رشته مکانیک بخشی از علم فیزیک است که با استفاده از مفاهیم پایه علم فیزیک و به تبع آن ریاضی به بررسی حرکت اجسام و نیروهای وارد بر آنها می‌پردازد و می‌کوشد تا با توجه به نتایج بررسی‌های خود ، طرحی نو در زمینه فن‌شناسی و صنعت ارائه دهد و در راه پیشرفت انسان گامی به جلو بردارد.

به عبارت دیگر رشته مکانیک، رشته پیاده کننده علم فیزیک است چون برای مثال بررسی حرکت خودرو و عوامل موثر بر روی آن برعهده فیزیک است. اما این که چگونه حرکت آن تنظیم گردد بر عهده مکانیک می‌باشد.

«علم مکانیک به تحلیل حرکت و عوامل ایجاد کننده حرکت مانند نیروها و گشتاورها و شکل حرکت می‌پردازد. اما مهندسی مکانیک تا حدودی با علم مکانیک تفاوت دارد چرا که یک مهندس مکانیک علاوه بر علم مکانیک باید بسیاری از علوم دیگر را یاد گرفته و بعضی از هنرها را نیز کسب کند. شاید بتوان گفت که رشته مهندسی مکانیک ، رشته تحلیل و طراحی سیستم‌های دینامیکی و استاتیکی است

 

 

حسین بازدید : 764 1393/07/17 نظرات (0)

 بعضی ها معتقدند نمی توان به یک سگ پیر حرکات جدید یاد داد،اما انتقال قدرت پیوسته ( CVT) که لئوناردو داوینچی ٥٠٠ سال پیش اندیشه اش را در سر داشت و در حال حاضر جای انتقال قدرت اتوماتیک را در بعضی خودروها گرفته،یک سگ پیر است که قطعا چیز جدیدی یادگرفته است!

در واقع از اولین CVT که در١٨٨٦ ثبت شده تاکنون تکنولوژی آن بهبود پیدا کرده است،امروزه چندین کارخانه خودروسازی از جمله جنرال موتورز،آیودی،هوندا و نیسان در حال طراحی CVT های خود هستند .

اگر درباره ی ساختار و طرزکار انتقال قدرت اتوماتیک در بخش دنده ی اتوماتیک چگونه کار می کند، خوانده باشید،می دانید که وظیفه ی انتقال قدرت، تغییر دادن نسبت سرعت چرخ و موتور است،به عبارت دیگر،بدون یک جعبه دنده خودرو فقط یک دنده خواهد داشت،دنده ای که به اتوموبیل اجازه دهد با سرعت مناسب حرکت کند

 

 

 

حسین بازدید : 1611 1393/07/17 نظرات (0)

 در این مطلب سعی کردیم تعدادی از کلمات و اصطلاحات مکانیک رو قرار دهیم:

acc: مخفف adaptive cruise control) سیستم کروز کنترل ( بسیار سازگار و هماهنگ با شرایط) جاگوار سیستمی است که بدون کم کردن سرعت به راننده اجازه می دهد از امواج رادار بهره بگیرد و همواره در ترافیک و وجود مانع بهترین عملکرد را داشته باشد.

سیستم کروز کنترل سرعت و فاصله را بطور اتوماتیک کنترل میکند، با استفاده از رادار بطور دائم فاصله خود را با اتومبیل جلویی اندازه گیری کرده و میزان سرعت را در هر لحظه ثبت می کند و همواره فاصله منا سب را بطور خودکار با آن حفظ می کند .

حداقل سرعت  30کیلو متر در ساعت وحداکثر 80کیلومتر در ساعت میباشد بیشتر از این و کمتر از این سرعت کنترل از مدار خارج می شود.

 

حسین بازدید : 760 1393/07/15 نظرات (0)

همه خودرو ها درجه ای برای نشان دادن مقدار سوخت باقیمانده در باک دارند(شکل 1) که روی جلو داشبورد نصب می شود. این درجه به صورت الکترومکانیکی یا الکترونیکی کار می کند. بعضی خودروها چراغی هم دارند که در هنگام کمتر شدن سوخت از مقداری معین، روشن می شود. به علاوه بعضی از خودرو ها یک کامپیوتر سوخت دارند که اطلاعات مربوط به میزان مصرف سوخت را محاسبه می کند و نمایش می دهد.


شاخص های تراز سوخت

 

 

حسین بازدید : 1197 1393/07/15 نظرات (0)


 

از دغدغه ها ونگرانی ها رانندگان در زمان خرید لاستیک، خرید یک لاستیک تازه تولید شده است .

متاسفانه در کشور ما لاستیکهای خارجی بیشماری وجود دارد که بیش از پنج سال از تاریخ ساخت انها گذشته است.این مورد برای لاستیکهای ساخت داخل کمتر وجود دارد.

خطرات این لاستیکها با توجه به شرایط اب و هوائی گرم و جاده های پر دست انداز،رعایت نکردن سرعت مطمئنه و خانواده های پر جمعیت و تکمیل ظرفیت کامل خودرو توسط افراد خانواده،  ... باعث ناامنی استفاده از این لاستیکها در جاده های کشور به خصوص در زمان مسافرت و استفاده از خودرو در مدت زمان و ساعت بیشتر می گردد.

 

 

حسین بازدید : 1889 1393/07/14 نظرات (0)

 همیشه برای راننده ها این سوال هست که بهترین زمان رای تعویض دنده چه موقع؟

اغلب روش هایی که به ذهنشون میرسه رو انجام میدن که معمول هم هست مثلا با توجه به دور موتور که چه موقع هنگام گاز دادن صدای موتور زیاد میشه یا اینکه بعضی رانندگان با مطالعه کاتالوگ خودرو زمان تعویض دنده رو تشخیص میدن!

ما هم ( مهندسین مکانیک ) به روش خودمون با استفاده از محاسبات دقیق زمان تعویض دنده رو به دست اوردیم!

 

 

حسین بازدید : 4012 1393/07/14 نظرات (7)

همیشه برام سوال بود چرا نباید رشته مهمی مثل مکانیک که همون اولین مرحله تعیین رشته یعنی در دبیرستان به عنوان رشته مادر شناخته میشه

و در دانشگاه ها نیز اکثر دروس تمامی رشته ها رو باید خوند و به جرات میشه گفت تمام رشته های فنی مهندسی زیر شاخه مکانیک هستن!

نباید ازمون نظام مهندسی داشته باشه و همیشه باید حق مهندسین این رشته باید خورده شود و دارای شرایط شغلی مناسبی نیستن!

چقدر مشکل آلودگی هوا برای مسئولین مهمه؟
چند درصد از این آلودگیها سهم خودروهاست؟
چرا مهندسین تکنولوژی مکانیک خودرو نباید آزمون نظام مهندسی معاینه فنی خودرو ، مانند سازمان نظام مهندسی ساختمان ، داشته باشند تا مراکز معاینه فنی مجبور باشند تا از مهندسین تکنولوژی مکانیک خودرو که مهر نظام مهندسی معاینه فنی خودرو دارند استفاده کنند .
در حال حاضر مراکز معاینه فنی نیازی به بکارگیری مهندسان مکانیک خودرو دارند تا فعالیت آنها را کنترل کنند .
 چه ارگانهایی بر روی فعالیت این مراکز نظارت دارند؟
در حال حاضر شرایط شغلی مناسبی برای فارغ التحصیلان مهندسی مکانیک خودرو وجود ندارد .
با وجود آزمون نظام مهندسی برای مهندسان مکانیک خودرو این بازار کار بهتر نمیشود ؟؟؟؟؟

ما مهندسین تکنولوژی مکانیک خودرو باید جایگاهمون رو در کشور و صنعت پیدا کنیم.

 

 

لطفا پس از نابود کردن اسرائیل

آباد کردن ایران رو هم مد نظر قرار بدین.

ممنون

 

درباره ما
در این وب سایت سعی شده است مطالبی آورده شود که بتواند برای کاربران و دانشجویان رشته مکانیک مفید باشد
اطلاعات کاربری