loading...
مهندسی مکانیک
حسین بازدید : 1610 1393/07/17 نظرات (0)

 

acc: مخفف adaptive cruise control) سیستم کروز کنترل (بسیار سازگار و هما هنگ با شرایط) جاگوار سیستمی است که بدون کم کردن سرعت به راننده اجازه می دهد از امواج رادار بهره بگیرد و همواره در ترافیک و وجود مانع بهترین عملکرد را داشته باشد.

سیستم کروز کنترل سرعت و فاصله را بطور اتوماتیک کنترل میکند، با استفاده از رادار بطور دائم فاصله خود را با اتومبیل جلویی اندازه گیری کرده و میزان سرعت را در هر لحظه ثبت می کند و همواره فاصله منا سب را بطور خودکار باآن حفظ می کند .

حداقل سرعت 30کیلو متر در ساعت وحداکثر 80کیلومتر در ساعت میباشد بیشتر از این و کمتر از این سرعت کنترل ازمدار خارج می شود.

 

arts:  مخفف ( adaptive restraint technology system )سیستم سازگار مهار کردن اتومبیل (تحت هر شرا یطی) این سیستم بر روی مدلها ی (xj) بهره گرفته و سیستم سازگار مهار کردن اتومبیل ؛ برای راننده و سر نشینان جلو حسگرها ی صدا تعبیه شده که بطور خود کار عمل می کند و از لحاظ ایمنی کار آیی بسیار دارد.

 

 agma: مخفف american  gear  manufacturers  association )اتحادیه آمریکایی سیستمهای انتقا ل نیرو (دنده)

 

 awd: مخففall  well   drive) انتقال نیرو به چهار چرخ، ترمز ضدبلوکه abs ،پخش نیروی تر مز به چهار چرخ.

 

 ast: مخفف all  season  traction) کشش در تمام فصول در هر شرایطی نیروی مناسب را به هرچهار چرخ میر ساند تابهترین کشش حاصل شود. این سیستم بر روی 5 bmw x نصب شده است.

 

 abc: مخفف active   body  control)) کنترل فعال بدنه است

 

 bas: مخففbrake assist system) )سیستم الکترونیکی کمکی ترمز،این سیستم در موقع حادثه وارد مدار شده و جهت ترمزکردن به پدال فشار می آورد.

 

command :  سیستم کنترل دستورات راننده (در خصوص رادیو ،cd پلیر،تلویز یو ن ، راهیاب ماهواره ای،تلفن،0000)

 

cvirss : مخفف( contnvously  variable  roadsensing  suspention)

سیستم فنربندی هوشیار و قابل تغییر بسته به شرایط  جاده علاوه بر بالا بردن ضریب امنیت خودرو راحتی بیشتری را در شرایط گوناگون رانندگی به خودروبخشیده است.

 

crash  test: آزمایش تصادف

 

ncap -  مخفف european   new   car   assessment  drogram )تست آزمایش تصادف توسط این مرکز اروپایی اجرا میشود.

طریقه آزمایش تصادف:

1- ازجلو باسرعت 60کیلومتر در ساعت انجام میشود.

2- ازجانب باسرعت 50کیلومتر در ساعت با دیوار متحرک ضربه می زند.

 

distronic :  کنترل سرسخت هوشمند وکنترل فاصله از اتومبیل جلو یی.

 

disi :  مخفف  direct  injection  spark  iguition ) تزریق مستقیم سوخت و جرقه زدن شمع در موتور

 

did: مخفف (direct   injection  diesel) سوخت پاش مستقیم گازوئیل

 

dsc: مخفف dynamic  stability  control) سیستم کنترل مقاومت حرکتی دینامیکی

 

ebfd:  مخفف  (electronic brake force distribvtion) ترمز abs مجهز به سیستم توزیع الکترونیکی نیرو. ebd : electronic brake force distribution) سیستم ضد بلوکه ترمز و توزیع الکترونیکی نیروی ترمزکه در داخل abs نصب میشود و وظیفه دیگرش تنظیم مداوم نیرو و ترمز بین چرخهای عقب و جلو میباشد . طرز کار آن اینگونه است که به محض اینکه بروز پدیده قفل شدن در یک چرخ تشخیص داده شود ،کامپیوتر مرکزی از طریق واحد کنترل هیدرولیکی یک سیستم هماهنگ کننده را وادار به انجام واکنش مینماید.

سیستم ebd سیستمهای مکانیکی را که درحکم یک سوپاپ یا دریچه تقسیم کننده نیرو به چرخهای عقب وجلو هستند حذف کرده و اطلاعات برای کار خود را از حسگرها ی abs دریافت کرده و سیستم هیدرولیکی را بکار می اندازد و طرز کاری بسیار پیچیده تر و در عین حال پیشرفته تر دارد.

ebs : موتور و یا فعال کردن ترمز بر روی یک و یا چند چرخ عاملی می شود برای بازگشت مجدد اتومبیل به مسیر اصلی آن ، درصورت بروز پدیده under steer یا انحراف چرخهای جلو اگر شدت انحراف زیاد نباشد عمل کنترل از طریق دو چرخ دایره پیچ انجام میگیرد و چنانچه شدت آن زیاد باشد کنترل برروی هرچهار چرخ اعمال می شود.

 

eco: دراین حالت چنانچه خودرو توقفی بیش از 4 ثانیه داشته باشد موتور خود بخود خاموش میشود.

 

ecu: واحد کنترل الکترونیکی

 

efi: مخفف( (electronic fuel injectionسیستم تزریق سوخت الکترونیکی میباشد و بجای کاربراتور از انژکتو ر استفاده شده و مقدار آلایندگی کم میباشد.

 

egr:  مخفف (exhaust gas recirculation)  این سیستم موجب بر گشت دو باره مقدار معتنا بعی از گازها ی خروجی وهوا می شود.

 

eon: مخفف  enhanced other network) درصورت وجود ترافیک و یا خرابی هوا سسیتم ضبط وسی- دی بصورت خودکار قطع و بخش خبر اطلاعات فوق را گزارش مینماید.

 

esp: مخفف  electronic brake force distribltion) برنامه پایداری الکترونیکی (درگیر کنده ترمز هادر ویراژها می باشد) وکنترل برای حرکت اتومبیل ازانجام مانورهای سریع وتقسیم قدرت ترمز به چهار چرخ ویا سیستم تعلیق ایرماتیک قابل تنظیم میباشد.

این سیستم به راننده کمک میکند که درانجام مانورهای سریع کنترل خودروی خود را از دست ندهد ولی نباید تصور کرد این سیستم می تواند کنترل خودرو را به عهده گیرد .

هر زمان که انحرافی از مسیر تعیین شده تشخیص داده شود سیستمesp بااستفاده از کاهش نیروی تورک .

 

eps - پخش نیروی ترمز به چهار چرخ همواره باچراغ چشمک زن خطر را به اتومبیل پشتی اعلام میدارد

 

 fsi: سیستم سوخت رسانی؛ که مخلوط هوا و سوخت با تخلیه الکتریکی مشتعل می شود و حرکت در محفظه احتراق کنترل شده و فنر این سيستم سوخت قبل از محفظه احتراق انجام می شود همین امر موجب کاهش چشمگیر مصرف سوخت است .

چون مخلوط کامل هوا و سوخت در محفظه احتراق اشتعال پذیريی بالایی دارد. از آنجایی که در موتورهای مسابقه ای تنها از مخلوط همگن استفاده می شود و ممکن است از این طریق استفاده بهینه از سوخت بشود.

fcs : مخفف flonting  car  data system )

سیستم اطلاع رسانی خودروی در حال حرکت این سیستم درظرف چندسال آینده قادر خواهد بود ،تصویر بسیار جامعی از وضعیت ترافیک در سراسر آلمان را در اختیار افراد مسئول ترافیک قراردهد.

 

 gdi:   مخففgasoline direct injection engine) سیستم سوخت پاش مستقیم

ابتدا هوا وارد سیلندر شده و بعد در بهترین زمان از لحاظ  تراکم و زمان جرقه زنی ، سوخت درون آن تزریق میگردد . با این روش موتور ازنظر مصرف سوخت و کارآیی در رتبه بالاتری قرار می گیرد.

 

hdi : مخفف high pressure diesel injection ) در این سیستم گازوئیل با فشار بسیار بالا به درون سیلندر تزریق میگردد تا بطور کامل پودر شده و احتراق به بهترین شکل انجام گیرد ،این سیستم در موتور های بنزین سوز قابل استفاده نمی با شد.

به این سیستم ، سیستم کامو ن ریل ویا تکنو لوژیhdi   می گویند ،که تحت فشار بسیار زیاد (300تا1350بار)قرار دارد و نقش بسیار موثری در افزایش توان سیستم توربو دیزل دارد.

دراین سیستم سوخت گازوئیل بافشار بسیار بالا به درون سیلندر تزریق میگردد تا بطور کامل پودر شده و احتراق به بهترین شکل صورت پذیرد.

 

itd -کمون ریل می باشد.

 

isc: کنترل هوشمند تعلیق isc موجب قرار گرفتن کمک فنرها در بهترین حالت با توجه به شرایط جاده قرار میگردد تا همواره خوشد ستی وقابلیتهای حرکتی آن در سطح مطلوب باقی بماند.           

 

 iso - مخففinternatinal standard organization )  سازمان بین المللی استاندارد

 

its- سیستم هوشمند ترافیک وسیستم ایربک

 

kacs - مخففkoeniggsegg advenced control system ) کنترل راننده را روی سیستم تسبیت کننده ،کمک فنرها، تقسیم برتری ترمزها بر قرار میکند.

 

- lpm ارتقای سطح کیفی پا نلهای بدنه.

 

pf - مخفف particle filter ) فیلتر خاصی است که برای نوع دوم تعبیه شده است ،و از میزان آلاینده ها تا حد بسیار زیادی می کاهد واین امر مهمی در اروپا محسوب می شود.

 

pta - مخفف presonel trarel assistant ) دستیار مسافرتهای خصوصی یاری رسان ترین ابزار رانندگان آتی - مثال: زمانی که شخصی ازمحل کار به منزل میخواهد برود کامپیوتر نزدیکترین  مسیر رانشان می دهد

 

sbc - مخفف (sensotronic brake control )کنترل ترمز سنسوترونیک میزان فاصله توقف اتومبیل جلویی تا 3 درصد افزایش داده است.

 

 steleaid - سیستم فراخوان هوشمند اورژانس در صورت بروز حادثه. stabilitracu system ) نصب بر روی کادیلاک 2001 ) سویل سیستم پایداری الکترونیکی خود رو میباشد که در مواقع بحرانی از قبیل رانند گی با سرعت زیاد در جاده های پر پیچ و خم و در جادههای برفگیر بصورت اتوماتیک با کم یا زیاد کردن فشار برروی ترمزهای خودرو وضعیت حرکت خودرو را به حالتی پایدار و قابل کنترل تبدیل میکند بهره مند است.

 

sam  – مخففsitution adapted drive management) مدیریت رانندگی سازگار با شرایط محیط سیستم فوق تکمیل کننده سیستم acc در ترافیک و زیر سرعتهای اعلام شده میباشد (30الی 80 کیلو متر در ساعت) .

 

trc - مخفف traction control systam)) سیستم کنترل کشش ،این سیستم در لحظه شروع حرکت اگر چرخها حرکت دورانی تندی رابه دور خود شروع کنند و یا اگر در پیچها احتمال خروج اتومبیل از جاده وجود داشته باشد وارد مدار شده واز قدرت موتور می کاهد  و بدین ترتیب به ایمنی سرنشینان کمک میکند.

 

 van - مخففvahicle area network)) این سیستم توسط شرکت رنو و پژو طراحی شده است ،این شبکه الکترونیکی سیستم هایی راکه سرعت بالا برای انتقال اطلاعات نیاز ندارند، مانند کیسه های هوای ایمنی ،سیستم صوتی ،تهویه مطبوع ،قفل مرکزی ،نور چراغها،صفحه نشان دهنده را کنترل میکند.

 

vvb - مخفف (varaiable valve ballistic) بر روی خودرو فراریf-60 نصب میباشد.سوپاپ متغیر بالستیکی ، بر جستگی هایی روی سوپاپ تعبیه شده است که در دوره های بسیار بالا عملکرد سوپاپها بصورت کاملآ مستقل انجام میگردد.سیستم عملکردvvbحتی در دوره های پایین دارای راندمان بالا است بطوریکه دردور2000 دردقیقه راندمان حجمی 30 درصد افزایش پیدا می کند و رانندگانی که با این اتومبیل رانده اند کاملآ بهبود عملکرد موتور دردورهای پایین را درک کرده اند .

 

welcab  –تجهیزات ویژه افراد استثنایی.

 

distancecontrolling system)-dcs ) مخفف سیستم کنترل کننده فاصله با خودرو جلویی یاطرفین که برروی اتوبوس تراوگو بنز سوار میباشد.44 حسگردرسه صفحه.

 

aic-  برف پاک کن مجهز به حسگر با ران به میزان رطوبت روی شیشه بستگی دارد.

 

asc+t- نوعی کنترل وسیستم قابلییت حرکت که از بکسباد چرخها در شرایط غیرعادیجلوگیری کرده ومانع ناپایدارشدن اتومبیل میشود ،asc+t از طریق سیستم اداره موتور و با کنترل کردن گاز اتومبیل عمل میکند.

 

asr- مخففaccelaration skin control) سیستم مانع از بکسباد چرخها ی خودرو در سطوح لغزنده میشود و همچنین موجب شروع حرکت و شتابگیری سریع می گردد.

این سیستم ضد لغزش بهمراه absعمل می کند اگر در هنگام گاز دادن یک یا چند چرخ محر ک بلغزد در واقع سرعت چرخش آن از سرعت حرکت اتومبیل بیشتر است.

پس این عدم هماهنگی در سرعت چرخها از طریق بخش کنترل به ترمز چرخ مربوط دستورمی دهد باترمز گیری خودکار سرعت آن چرخ را کم کند .دربرخی اتومبیلهای دیگر سیستم  asrبه همراه یک دیفرانسیل torque sensor torse)) یا حساس به گشتاور عمل می کند که دیفرانسیل بصورت خودکار نیروی مستقل شده را به چرخ هرزگرد بصورت موقت از لحاظ کوتاهی قطع می کند.

سيستم asr يا سيستم ضد بلو که ترمز abs در ارتباط بوده و همراه با سيستم vcd  یک سيستم ايمنی فعال و کاملاً یکپارچه را تشکيل می دهند.

 

ads- مخففautomatische   sperr   differential) دیفرانسیل قفل شونده به صورت اتوماتیک بر اثر بکسباد یک چرخ و بروز لغزش بوسیله حسگر به چرخهای محرک انتقال یافته و دیفرانسیل به نسبت قفل می نماید، میزان قفل شوند ه گی آن 35الی100درصدمیباشد .این عمل بوسیله کلاچهایی صورت می پذیرد که دردو طرف هوزینگ ها تعبیه شده است که به محض رفع بکسباد این قفل شدن به طور اتوماتیک قطع می شود.

 

arts – سيستم قابل تطبيق حفاظت سرنشينان ، سيستم فوق به کمک تعدادی حسگر به بررسي وضعيت راننده و سر نشين جلو ، وزن سرنشينان، موقعيت راننده دربرابر غربالک فرمان وساير موارد مورد نياز می پردازد.

 

arm-  کنترل کج شدن بدنه ( اطاق ) .

 

4wd-  مخفف   ( four wheel drive) هر زمان نياز باشد از نيروی چهار چرخ استفاده می شود .

 

awd-  مخفف  (all wheel drive)نيروی موتور بطور دائم بين هر چهار چرخ تقسيم می شود .

 

 cbs-  سیستم کنترل ترمز ها در پیچهای مکمل absمیباشد.

 

cng- مخفف  compressed  natural gas ) سيستم چهار چرخ حرکت ابداعی آلوار (ژاپن)

 

c.l.c– مخفف  close loop car bar tor) ) کاربراتور مدار بسته که بر روی خودرو پرايد سوار می باشد.

 

cbc  -  کنترل ترمز درحال پيچ ؛ هنگام ترمز در سرپيچ نيروی ترمز در چرخها داخل پيچ را کم ميکند که در نتيجه مسافت ترمز گيری کاهش می يابد .

 

dsc – کنترل کشش و کنترل پايداری ديناميکی سیستمی برای حفظ پایداری اتومبیل در شرایط دشوار مانند رانندگی در پیچهای لغزنده ،این سیستم روی ترمزها عمل میکند و قادر است ترمز را به هر یک از چرخها به تنهایی وبه میزان لازم اعمال کرده و از این طریق پایداری اتومبیل را حفظ می کند.

 

dr c –  dyn am ic   ri de  control ) کنترل ديناميکی سواری که يک سيستم فنربندی کاملاً جديد است اين سيستم در حقيقت ضربه گير و ضربات طولی و عرضی را خنثی می کند.

 

dbc –   سيستم کنترل ديناميکی ترمز وظيفه آن فراهم آوردن شرايطی مناسبتر در مواجعه با موانع و اعمال ترمزهای شديد می باشد.

حسگرهايی در اين سيستم وجود دارد که وضعيت اضطراری را تشخيص می دهد و اين در زمانی است که راننده به ناگهان پای خود را از روی پدال گاز بر می دارد و بر روی پدال ترمز قرارمی دهد .در چنين حالتی حتی اگر راننده حداکثر فشار را در کوتاهترين زمان به سيستم ترمز وارد  نکند خود سيستم dbc اين وظيفه مهم و خطير را  ا نجام می دهد و سپس  abs بلافاصله در چرخهای جلو و عقب فعال ميگردد. آن هم در جايی که فشار کمتری وجوددارد.

 

dod-  در شرايط متفاوت با از کار انداختن سيستمی سيلندرهای موتور 8 سيلندراتومبيل به 4 سيلندر تبديل می شود و 12درصد صرفه جويی سوخت دارد .اين سيستم بر روی اتومبيل شورولت ايمپالا مدل 2006نصب شده است.

 

dstc-  سيستم  کنترل کشش و پايداری ديناميکی

 

df  - مخفف  (dual floor)   اين آپشن يک طبقه اضافی در صندوق عقب می باشد که شما می توانيد با نصب آن در صندوق عقب ؛ نظم و ترتيب خوبی به وسيله های خود بدهيد . همچنين می توانيد در مواقع غير ضروری آنرا برداريد و در کنار صندلی عقب بطور عمودی در جای خود قرار دهيد . البته نبايد از فضای زياد صندوق عقب اين هاچ بک به سادگی گذشت اين دو حسگر(sensor)  بر روی خودرو أپل کورسا طرح جديد مدل 2007 نصب شده است.

 

ebv- مخفف electronic   brake   valve)- این سیستم موجب استفاده از تمام توان ترمزی محور عقب می شود.

 

eba-  چهار کاناله همراه با ترمز کمکی اضطراری (کمک ترمز اورژانس)

 

ep-  مخفف extreme pressure )- مهمترين ماده افزودنی روغنهای دنده ( علاوه بر مواد افزودنی ضداکسيده شده،ضدخورندگی ، ضد کف و غيره )ماده افزودنی کاهش دهنده اثرات فشار بر دنده ها است که در اصظلاحep ناميده ميشود.

 

efi –  مخفف  electronic feul injection )) تزريق سوخت الکترو نيکی

 

ebd-  سيستم تقسيم ترمز الکترونيک - اين سيستم برای جلوگيری از بلوکه شدن ترمز بکار برده می شود که در داخل absنصب می شود و وظيفه ديگرش تنظيم مداوم نيرو ترمز بين چرخهای عقب و جلو می باشد.طرز کار آن اينگونه است که به محض اينکه بروز پديده قفل شدن در يک چرخ تشخيص داده شود ،کامپيوتر مرکزی از طريق واحد کنترل هيدروليکی يک سيستم هماهنگ کننده را وادار به انجام واکنش می نمايد. سيستمebdسيستمهای مکانيکی را که درحکم يک سوپاپ يا دريچه تقسيم کننده نيرو به چرخهای عقب و جلو هستند حذف کرده و اطلاعات برای کار خود را از طريق حسگرها absدريافت کرده و سيستم هيدروليکی را بکار می اندازد و طرز کاری بسيار پيچيده تر و در عين حال پيشرفته تر دارد.

 

ff-  مخفف (flex fix)  اين آپشن يک کشوی بزرگ مخفی در داخل سپر عقب می باشد . شما می توانيد با بيرون کشيدن اين کشو از داخل سپر عقب جايي برای بار ايجاد کنيد .حتی می توانيد تا دو دستکاه دوچرخه به صورت ايستاده روی آن قرار دهيد. در دو طرف اين کشو دو چراغ خطر نيز برای ايمنی نصب شده است.   

 

fw-مخففfirewall) آمریکایی ها دیواره بین محفظه موتور و اتاق سرنشینان را در خودروهای سواری بدلیل جلوگیری از رسیدن آتش احتمالی موتور به داخل اتاق fire  wall) می گویند.

 

fwd –مخفف (front  wheel drive  ) چرخ متحرک  جلو .

 

gps- سیستم ارتباط ماهواره

 

over   heat - زود باز شدن سوپاپ دود و رسیدن شعله به اگزوز که این امر موجب کاهش قدرت و گشتاور و افزایش مصرف سوخت همراه است.

 

hf- سیستم کنترل از راه دور بدون کلید در داخل جا کلیدی کردن میتوان از فاصله چند متری دربها را باز کرد.

 

 led  - اين لامپ درسال 2  196توسط آقای نيک هولون باک جونيور که درزمينه نيمه ديودها کار می کرد اختراع شد .

led بدليل گرم نشدن درتمام نقاط اتومبيل و لوازم خانگی قابل مصرف می با شند .اهميت رنگ آبی آنست  که به همراه رنگ زرد وبا ادغام با رنگهای ديگر می توانند سفيدی رنگ خورشيدرا تداعی نمايد.

اين لامپ کوچک صد برابر بيشتر از لامپهای معمولی عمر می کند و مصرف برق آن ده برابر کمتر از لامپهای معمولی می باشد.بهای اين لامپها ده دلار است و می توان از آن در انواع چراغ قوه ها و وسايل ديگر استفاده نمود

اين لامپها در حال حاضر برروی اتومبيل آئودی مصرف می شود.

 

mtv- مخففmost  terrain  vehicle) خود رو یی برای بیشتر زمینه ها، در مجله (کارانه درایور)برای اتومبیل های کار بیابانی در نظر گرفته شده است.

 

mig-  روش اتصالات ليزری می با شد ؛ اين روش جديد تلفيقی از جوشکاری ليزری و قوس نوری است با اين استفاده از اين روش جديد ؛ کيفيت و درجه ايمنی اتصالات بالاتر می رود.

 

md f i–   نحوه سوخت بصورت پاشش چند نقطه ای. در اين سيستم سوخت مورد نياز هر سِيلندر در چند راهه ورودی بطور مجزا با هوای ورودی به هرسيلندر مخلوط شده و سپس وارد سيلندر می شود.

 

pdc - سیستم کنترل فاصله پارک بوسیله سیستم صوتی اعلا م می گردد.

 

rwd  -  مخفف  rear wheel  drive  ) چرخ متحرک کنترل چرخش اتومبيل.

 

sls  -  سنسورجلوگيری از لغزش ترمزها

 

sae  - مخففsociety of  automitive  engineers) انجمن مهندسین خودرو. این انجمن دارای 69هزار عضو از 90کشور صنعتی جهان می با شد.

                        

srp - سیستم جلوگیری و حفاظت - این سیستم شامل کمربند های ایمنی قابل برنامه ریزی همراه با پیش کشنده،دو کیسه هوا درجلو ،کیسه های هوای جانبی ،محافظ سر و قفسه سینه و همچنین زیرسریهای ایمنی است.

 

   sbc  -  مخفف sensotornic  brake  control ) کنترل ترمز سنسوترونیک- در هنگام توقف ،راننده بر روی پدال ترمز فشار وارد میآورد و بدنبال آن ،یک علامت الکترونیکی به میکروپروسسورsbcفرستاده می شود.این میکروپروسسورکه اطلاعات وسعیی از خواص دینامیکی اتومبیل را از یک حسگر ویژه می گیرد ،میزان فشار ترمز را محاسبه کرده و آنرا بطور مساوی بین چرخها تقسیم مینماید درنتیجه بایک عمل ترمزگیری اتومبیل بسیار نرم و دقیق متوقف می شود .لازم به ذکر است کلیه مراحل فوق در کمترین زمان ممکن صورت می گیرد.

 

sr s-   کيسه هوای سيستم ايربک- در هر مرحله از کار کرد کيسه ايربک بايد کپسول هوا فشرده که باعث باد شدن کيسه می گردد تعويض گردد و در اين صورت صدمه ديدن کيسه ،کيسه بايد تعويض گردد و در غير اينصورت کيسه سر جای خود قرار می گيرد.

 

sips- مخفف side  impact  protection  system ) سيستم حفاظت ضربه جانبی، اين سيستم بيانگر مجمو عه ميله ها و تمهيدات بکار گرفته شده درون درهای جانبی خودروهای سواری برای حفظ سلامت سرنشينان در برخوردها از پهلو و کنار اتومبيل است ،نخستين بار در خودرو ولوو مورد استفاده قرار گرفته است.

 

suv  -  مخفف  (  sport  utility  vehicle  ) اين سيستم بر روی خودرو ولوو  مدل xc  90  suv   که از پاييز 2002  تو ليد می شود نصب شده است.

 

tpc-سیستم کنترل فشار باد تایرها ،در هر شرایطی باد تایر ها را اندازه گیری کرده و در صورت نیاز به راننده اخطار می دهد.

 

t.i.r -   مخفف  ( transport internation naux routieres )بر روی خودروهای سنگين بار بر درجاده های اروپايی نصب می گردد.تا مشخص شود که کاميون يا تريلر اجازه تردد در جاده های بين المللی جهت حمل بار را دارد .و دولت آن کشور مطابق قراردادهای بين المللی مسئِوليت حفاظت از آنها را عهده دار است    

 

|vvti-مخففvariablevalve timing intelligent) سیستم سوخت پاشش الکترونیکی یا سیستم زمانبندی متغیر سوپاپها، این سیستم در شرکت تویوتا vvtiمیباشد.این سیستم در شرکت هونداvtecو در روورvvcمیباشد.کارش اینست که در دور پایین نیروی کششی زیاد و توان (اسب بخار)بالاتر از دورهای بالای موتور دارد.

 

vsc- مخففvehicle stability control)) سیستم ثابت کننده لغزشهای وسیله نقلیه. این سیستم در زمانی که اتومبیل با سرعت در جاده های پر پیچ و خم و یا سطحی لغزنده در حرکت است وارد مدار می شود و ترمز ها چرخهای مختلف اتومبیل را بسته به ضرورت و مطابق با سرعت و حرکتهای جانبی خودرو فعال می کند.

 

vcu- مخففviseose clutch unit ) این سیستم امکان رانندگی با این اتومبیل ها را در راههای خشک میسر میسازد در این حال اگر یکی از چرخها شروع به گردش دورانی بدور خود کند   vcuبطور اتوماتیک وارد جریان شده و ضمن قفل کردن آن چرخ نیروی گشتاور موتور را بین چرخهای دیگر تقسیم کرده و از حالت واماندگی بیرون می آورد.خودروهاییکه از این سیستم بهره مندند ، لندرورفری لندر و  رنجرور (مدلهای فول) میباشد. 

 

vdc -  اين  سيستم با دريافت اطلاعات ارسالی از حسگرهای مربوط به شتاب گيری جانبی ، افقی ،شيب مسير و مقايسه آنها به اطلاعات بدست آمده از موتور و غربالک فرمان ، ميزان صحت و درستی مسير مورد نظر راننده با آنچه که هست را از طريق سنسورها نصب شده در داشبورد اتومبيل به راننده نشان می دهد.

در صورتيکه مسير اتومبيل دلخواه راننده نباشد و اتومبيل در جهت خلاف فرمان راننده حرکت کند و يا به عبارت ديگر مشغول لغزيدن يا سرخوردن باشد،سيستمvdc   بلافاصله وارد عمل شده و با در دست گرفتن کنترل گاز و ترمزها مجدداٌ کنترل اتومبيل را به راننده می سپارد .اگر راننده از عهده اينکار بر نيايد ، مانند ديگر سيستمهای مشابه که در اتومبيلهای رقيب به کار گرفته شده در اين مرحله تا پايان رفع مشکل تمام امور مربوط به حرکت اتومبيل را سيستمvdc  تحت کنترل خود خواهد آورد.

 

vtec  - سيستم جديد باز و بسته شدن سوپاپهای ورودی و خروجی را بهتر کنترل می کند . بنابر اين موتور در تمامی دورها بهترين بازدهی را خواهد داشت .مثلاٌ ؛ در دورهای پايين سوپاپها کمتر باز شده و زودتر بسته می شوند تا انرژی حاصل از احتراق بنزين هدر نرود .  13درصد از مصرف سوخت کم می کند و با قوانين آلايندگی آمريکا و ژاپن سال  2007 مطابقت دارد.

 

wi l- مخفف whiplash ingury lessingo - اين سيستم بلافاصله پس از دريافت ضربه تصادف از پشت ، پشتی صندليهای جلو را بطرف عقب خوابانده و بدين وسيله مانع از وارد آمدن ضربات ناگهانی (شلاقی ) به ناحيه گردن و ستون فقرات ميشود. هنگام و قوع تصادف اين سيستم بطور خودکار کيسه های هوای داخل اتومبيل را تنظيم کرده و موجب حفظ ايمنی سرنشينان در برابر جراحات احتمالی می گردد.اين سيستم بر روی جاگوار مدل xj و xk از سال 2001نصب گرديده است.

 

hidsxenon -  مخفف high  intensity  discharge  hea lights ) تکنولوژی جدید نوردهی یا چراغهایی با توان تابش بالامیباشد .درجه رنگ xenon  hids  درحدود 4500 درجه  kelvinمیباشد که نزدیک به نور خورشید میباشد.نور خورشید 5250 درجه kelvinمیباشد ولی نور چراغهای هالوژن 3800 درجه kelvin  میباشد. رنگ نور چراغهای hids به رنگ آبی و در شب روشن تر و علائم واضع تر و سریعتر به چشم می آید و در نتیجه از نظر ایمنی نیز مناسبتر هستند . ولی رنگ نور چراغهای معمولی نارنجی میباشد.

 

ارسال نظر برای این مطلب

کد امنیتی رفرش
درباره ما
در این وب سایت سعی شده است مطالبی آورده شود که بتواند برای کاربران و دانشجویان رشته مکانیک مفید باشد
اطلاعات کاربری