loading...
مهندسی مکانیک
حسین بازدید : 341 1395/03/30 نظرات (1)

 

 

موتور هایی که در خود کارخانه سازنده موتور , تجهیزات گاز سوز روی آن نصب شده باشد . خواه به صورت اختصاصا گاز سوز و خواه به صورت دو سوخته یا دوگانه سوز , موتورهای OME نامیده میشدند. تفاوت های بسیار زیادی بین موتور های OME و موتورهای تبدیل شده CNG وجود دارد که دو مورد زیر , از مهمترین آنها می باشند.

1-   مخزن گاز در این نوع خودرو ها به طور مناسب جاسازی شده است و مشکلاتی که در موتور های تبدیل یافته به وجود می آید . در این موتور ها وجود ندارند. بعلاوه با حذف یا کوچک کردن مخزن بنزین ( بسته به این که موتور اختصاصا گاز سوز یا دوسوخته باشد ) جانمایی این مخزن ها در خودرو بهتر می شود.

2-   تفاوت دوم در نسبت تراکم این موتور ها میباشد چون در موتور های OME اختصاصا گاز , سازنده می تواند موتور را بر مبنای نسبت تراکم بهینه کند , راندمان این موتور ها نسبت به موتور های تبدیل یافته بسیار بهبود می یابد.

تغییر ساختار وسایل نقلیه دیزل و بنزنی به گاز سوز را تبدیل میگوییم . هر چند تبدیل وسایل نقلیه به NGV  پر هزینه می باشد , ولی به سه دلیل این تبدیل صورت میگیرد که عبارتند از:

1-افزایش هزینه های سوخت های متداول

2-افزایش آلودگی هوا و مسایل زیست محیطی

3-تنوع و زیاد بودن منابع انرژی گاز طبیعی

هر دو نوع موتور های دیزل و بنزنی میتوانند به موتور گاز سوز تبدیل شوند. تبدیل از موتور بنزنی به گاز سوز بسیار ساده و تنها احتیاج به یک کیت تبدیل برای سیستم سوخت رسانی دارد . در این تبدیل , تنها قسمت های بسیار کمی از موتور تغییر می کنند و در بعضی موارد تغییری اعمال نمیگردد.

برای تبدیل موتور دیزل به موتور های جرقه ای گاز سوز باید سیستم جرقه زنی در سرسیلندر

موتور قرار داده شود . این امر به دلیل آن است که گاز طبیعی , یک سوخت خود سوز نیست و دمای خود اشتعالی آن بالا است . گاز طبیعی با عدد ستان 2 باید تا دمای 100درجه سلسیوس گرم شود تا خود به خود منفجر شود . این به معنی نسبت تراکم 32 در سیکل دیزل است که عملا امکان پذیر نیست.

در مقایسه بین موتور OME بنزین سوز و گاز در خودرو های مشابه موتور های گاز سوز از راندمان بالاتری برخوردار هستند . چون عدد اکتان سوخت گاز بالاتر از بنزین می باشد(130در برابر 95) نسبت تراکم موتور های گاز سوز از بنزین سوز بالاتر می باشد که منجر به افزایش راندمان حرارتی این موتور ها می شود. این افزایش راندمان حدود 5تا10 درصد می باشد.

با این حال به علت ماهیت سوخت گازی , افت توان حدود 10 درصد در این موتور ها مشاهده می شود . اما با توجه به بهبود راندمان , خودرو های بهینه شده برای سوخت گاز , عملکرد مشابهی ( شتاب , گشتاور و حداکثر سرعت ) نسبت به خودرو های با سوخت بنزین دارند . باید توجه داشت که موتورهای گازسوز به علت ماهیت سوخت گازی, در حالت گذرای موتور مشکلاتی جزئی دارند . ولی مسایلی مانند شرایط استارت سرد و گرم شدن موتور که در موتور های بنزینی به وجود می آید,  در این موتورها حذف می شود. تفاوت های دیگری نیز بین این دو نوع خودرو وجود دارد که در جدول 8 ذکر شده اند . موتور های اختصاصا گاز سوز که برای خودروهای سنگین استفاده می شوند, معمولا از سیستم سوپر شارژ به همراه احتراق رقیق استفاده می کنند. با استفاده از این سیستم می توان به راندمان و توانی در حدود موتور های دیزل هم حجم دست یافت.

 

 

مشخصات سوخت و تغییر های کاری

نوع سوخت

 

 

گازوییل

گاز طبیعی

NHV(kj/kg)

42800

49100

سرعت (rpm)

1400

1260

گشتاور بیشیینه(N-m)

1180

1000

توان(KW)

173

185

نسبت هم ارزی

0.56

0.61

ESFC (g/kwh)

204

186

راندمان کلی (%)

41.2

39.4

 

ارسال نظر برای این مطلب
این نظر توسط سینما در ماشین با ایرانتیک در تاریخ 1399/03/13 و 0:06 دقیقه ارسال شده است

سینما در ماشین
https://www.irantic.com/car-cinema
من بابت سایت خوبتون ممنون هستم. ایرانتیک جدیدا ویژگی جدیدی آورده که توسط آن میتونیم با ماشین بریم داخل سینما و فیلم سینمایی رو از داخل ماشین ببینیم. اینجوری هم راحت تریم هم بهداشتیه هم خوراکی میتونیم سینما ببریم با خودمون.سینما ماشین بهترین کاری که کرده اینه که صدای سینما هم دست خودمون هست و میتونیم از رادیو ماشین صدای سینما رو پلی کنیم.
شهرهای تهران و کرج و قم و شیراز و مشهد و اصفهان و احتمالا تبریز هم سینما ماشین رو دارن میارن. کلا خیلی حال میده این سینما در ماشین .
پیشنهاد میکنم ی بار امتحانش کنید...
سایت ایران تیک یک سایت هست که با ادرس irantic.com در دسترس هست و بلیت سینما و بلیط کنسرت و بلیط تئاتر رو میتونید ازش تهیه کنید. قیمت بلیط ها با تخفیف ویژه هستند.


کد امنیتی رفرش
درباره ما
در این وب سایت سعی شده است مطالبی آورده شود که بتواند برای کاربران و دانشجویان رشته مکانیک مفید باشد
اطلاعات کاربری